Tężnie solankowe

Największa w Europie monumentalna konstrukcja drewniana służąca do odparowywania wody z solanki. Zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa - profesora Akademii Górniczej w Kielcach. Tężnie, to unikatowy zabytek techniki z XIX wieku. Początkowo służyły do uzyskiwania soli kuchennej ze źródeł bogatych w solankę, a następnie przerodziły się w naturalne, lecznicze inhalatorium, dzięki powstawania w ich otoczeniu specyficznych aerozoli bogatych w jod. Tężnie zbudowane są z dębowych pali i gałęzi tarniny, sięgające kilkunastu metrów wysokości i kilkuset metrów długości. Ustawione są w kształcie podkowy. Łączna ich długość wynosi 1741,5 metrów i każda o wysokości 15,8 metrów. Solanka pompowana jest do tężni z fontanny "Grzybek"- odbudowanego źródła, głębokiego na 414 metrów.

Fontanna "Grzybek"

Znajduje się w samym centrum Ciechocinka. Została zaprojektowana przez Jerzego Raczyńskiego w 1926 roku. To właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie. Fontanna pełni funkcję przemysłową, a także leczniczą poprzez bogate w cząsteczki jodu powietrze, wdychane przez wczasowiczów i kuracjuszy.

Pijalnia Wód Mineralnych

Zaprojektowana przez Edwarda Cichockiego i wybudowana w latach 1880-1881. Usytuowana jest w samym centrum Parku Zdrojowego. Wykonana z drewna w stylu "szwajcarskim" do dzisiejszego dnia zachowała swą elewację zdobioną ażurową koronką z drewna. Obecnie mieści także salę koncertową i kawiarnię "Bristol", co jest dodatkowym atutem tego miejsca.

Jaś i Małgosia

Gipsowa figurka umieszczona na fontannie stanowi prawdziwą atrakcję Parku Zdrojowego i jest nierozerwalnie związana z wizerunkiem Ciechocinka. Pierwotnie znajdowała się na placu przed Teatrem Letnim, gdzie była jego ozdobą. Następnie została przeniesiona na centralną część alei tego parku i jest chętnie wykorzystywana do pamiątkowych zdjęć jako tło.

Muszla Koncertowa

Znajduje się w centrum Parku Zdrojowego. Powstała w 1909 roku w nietypowym dla tego miasta, zakopiańskim stylu. Została zaprojektowana przez Pawła Feddersa jako estrada koncertowa. Występowało tu wielu znanych wykonawców z całej Polski. Obecnie w sezonie letnim tętni życiem i gości wykonawców ciechocińskich festiwali.

Dywany Kwiatowe

Zygmunt Hellwing w 1934 roku zaprojektował ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej, który jest obsadzony kwiatami na całej swej długości. Słynny dywan kwiatowy znajduje się przed dawnymi Łazienkami nr III. Układ i kompozycja dywanu zmieniana jest co roku i wysadza się tu rośliny różnego rodzaju dla uzyskania efektywnego kwietnika w sezonie letnim.

Zegar Kwiatowy

Kwietnik ten powstał w 1934 roku według koncepcji Zygmunta Hellwinga, który miał na celu przekształcenie Ciechocinka w jeden wielki park - ogród. Zegar kwiatowy wykonany jest w kształcie tarczy zegara i corocznie wysadza się tu kilkanaście tysięcy kwiatów stanowiące elementy zegara. J. Hibner zaprojektował elektryczny mechanizm napędzający ruch wskazówek zegara, który jest ukryty pod nasypem. Dzięki temu zegar pokazuje aktualny czas.